Doprava zdarma nad 750 Kč

Sleva 15-27 % na balíčky

Papírové knihy vždy skladem

Odesíláme do 2. pracovního dne

Ediční plán

Obálku připravujeme
Termín vydání

Temné počátky českých dějin

Odkud k nám přišli a jak žili první Slované

Další původní český titul z edice H!story je na spadnutí!

V prvé řadě zapomeňte na většinu toho, co si o stěhování národů a počátků Slovanů u nás pamatujete ze školy. Historici a experimentální archeologové váš pohled na minulost založenou na teoriích a přáních obrozenců jednou provždy změní. Obzvlášť na období úplného začátku osídlení, tedy 6. – 8. století, o kterém jsme pro nedostatek dobových pramenů doposud nevěděli téměř nic.

Mile vás třeba překvapí, že si do dnešních dob neseme slovanské dědictví v podobě mnoha názvů a zvyků, ale také třeba pohádkových bytostí, které se tak liší od germánské tradice.
Nebo že i představa jednobarevných nudných kytlic, jako jediného primitivního oděvu, je naprosto lichá. A asi tušíte, že s holubičí povahou starých Slovanů to nebude tak horké.

Celou knihou vás budou provázet jednotliví hrdinové, na jejichž osudech blíže pochopíte rozmanitost a barvitost tehdejšího života i smrti.

Jindřich Kačer (* 1978)
Vystudoval historii na Masarykově univerzitě, kde se zaměřoval na období středověku. Působil jako redaktor a šéfredaktor v několika populárně-historických časopisech, například v Živé historii a Historických válkách. V roce 2020 zahájil naučný internetový projekt Válečníci starých časů. Ve volném čase se věnuje mimo jiné divadlu, larpu a plavbě na kopii plachetnice z 18. století.Běžná cena
Sleva

15 % sleva

Naše cena
[mc4wp_form id="92983"]

Obálku připravujeme
3.67
Termín vydání

Šum

Chyby v lidském úsudku

„Excelentní dílo.“
– New York Times

„Přesvědčivé… Pokorná lekce nepřesnosti.“
— Financial Times

„Šum je možná nejdůležitější kniha, kterou jsem za posledních víc než deset let četla. Naprosto nový a důležitý vhled, který okamžitě uvedete do praxe.“
– Angela Duckworthová, autorka knihy Houževnatost

Dlouho očekávaná novinka od nositele Nobelovy ceny a autora knihy Myšlení, rychlé a pomalé, Daniela Kahnemana, je tu!
Kniha o chybách v lidském úsudku. Kdy zkreslení a šum – tedy systematické odchylky a náhodný rozptyl v našich soudech – představují různé složky těchto chyb. Tato kniha se však věnuje šumu, jehož vliv je často podceňován. A přitom je množství šumu v úsudcích skandálně veliké:

– Dva různí lékaři stanoví dvě různé diagnózy u stejného pacienta.
– Dva soudci ve stejné soudní budově vynesou výrazně odlišné rozsudky nad dvěma lidmi, přestože spáchali stejný trestný čin.
– Různí lidé vedoucí pohovory ve firmě udělají zcela různá rozhodnutí o velice podobných uchazečích o zaměstnání.
Nyní si představte, že tentýž lékař, soudce či tazatel činí odlišná rozhodnutí v závislosti na tom, zda je ráno nebo odpoledne, zda je pondělí či středa.
A nyní si přestaňte představovat – toto se děje denně. Jde o příklady šumu: nežádoucí variability v úsudcích, které by měly být stejné.

Autoři Šumu vám nejdříve představí škodlivé účinky šumu v mnoha oblastech, včetně medicíny, práva, ekonomických prognóz, soudního lékařství, kaucí, ochrany dětí, strategie, hodnocení výkonnosti a výběru zaměstnanců. Všude, kde se něco posuzuje, existuje silný a přehlížený šum, vedoucí ke ztrátám všeho druhu: na životech, zdraví, spravedlnosti, ve financích i dobrém jménu.
Skvělá zpráva je, že kniha nabízí i několik nástrojů, díky kterým lze vliv šumu omezit a vytvářet tak mnohem lepší rozhodnutí.Běžná cena
Sleva

15 % sleva

Naše cena
[mc4wp_form id="93157"]

Obálku připravujeme
Termín vydání

Nedělní party s Picassem

Jak nadchnout děti pro umění

Umění. Kdo z nás někdy nepocítil nejistotu, když na něj přišla řeč? (Tedy s výjimkou těch, kdo jej studovali.) My ostatní totiž neustále narážíme na kulturní mezeru plynoucí z komplexity odvětví a nedostatečných znalostí.
Ale musí být člověk, malý či velký, znalcem, aby si umění užil?

Rozhodně ne!

Tahle velikostí malá, ale obsahem ohromující knížka vám otevře dveře do úplně nového světa. A nejen vám, vy do něho vezmete i své děti! Společně se naučíte užívat si objevování skrytých poselství, symbolů, významů světla i barev, pravidel kompozice, navštívíte rozmanitá historická období.
Autorka vás provede všemi možnostmi, jak dětem umění a jeho přínos přibližovat již od raného věku. Najdete návod, jak se s dětmi o umění bavit a jaké otázky jim klást, tipy, kam je za uměním vzít, či jaké hry hrát doma i na výstavě. Stanete se jejich průvodcem v kouzelném světě emocí, které umění dokáže vyvolat, a ony tak budou více rozumět i sobě samým. A jen tak mimochodem budete rozvíjet jejich kreativitu a vizuální myšlení. Umění je zážitek i zábava, užijte si ho i s dětmi!

Co mít na paměti, když se s dětmi bavíte o uměleckém díle:

1. Neexistují špatné otázky o umění.
2. Věřte dětem a jejich pocitům.
3. Nevnucujte jim své vlastní vnímání světa.
4. Nezahlcujte děti informacemi, daty a jmény, kterým nerozumí.
5. Možná ještě nemají dostatečně bohatou slovní zásobu k tomu, aby některé věci vyjádřily. To nevadí.
6. Hledejte připodobnění k věcem, které znají.
7. Neočekejte, že vás každé dílo uchvátí na první pohled.

Knihu provází ilustrace od Alexeye Klyuykova.

Silvie Šeborová (*1981)

Mládí strávila studiem umění na Střední škole uměleckých řemesel a na katedře Dějin umění FF MUNI. O prázdninách pravidelně vyrážela na stanové tábory, kde ji bavilo dělat programovou vedoucí. Po studiích založila a sedm let vedla server Artalk.cz, jenž je dnes v Česku hlavním internetovým zdrojem informací o výtvarném umění. Dlouhodobě působila v lektorském oddělení Moravské galerie v Brně, které v letech 2015-2019 vedla. Píše články a kritiky do nejrůznějších médií (Art+Antiques, Flash Art, Deník N). Za knihu Jak namalovat vejce byla nominována na cenu Magnesia Litera v kategorii Debut roku, za koncepci a scénář k interaktivní hře Dobrodružství sběratele umění získala cenu od ICOM – International Councils of Museums.
Žije v Brně, kde společně s manželem vychovává tři dětiBěžná cena
Sleva

15 % sleva

Naše cena

Obálku připravujeme
4.26
Termín vydání

Jak si dělat chytré poznámky

Čtěte, pište a přemýšlejte s pomocí metody zettelkasten

„Musíme si vybrat mezi pocitem, že jsme chytřejší, a skutečnou chytrostí. Čtení vede k tomu prvnímu, zapisování přečteného vlastními slovy k tomu druhému.“

Ze všech stran se na nás valí informace a všichni se v nich snažíme najít smysl. Zajímavé knihy, články, videa, podcasty, workshopy…  a vy zrychlujete a kloužete po povrchu. Ukládáte si podněty „na později“, ale nikdy se k nim už nevrátíte. Po pár týdnech si pamatujete málo a v praxi nevyužijete skoro nic. Copak neexistuje způsob, jak informace efektivně ukládat a později proměnit v něco užitečného či nového? Neexistuje nějaké „GTD pro intelektuální práci“?

Existuje: zettelkasten. Jde o metodu, kterou si pro sebe v „papírových” 70. letech vymyslel jeden z největších sociologů 20. století Niklas Luhmann s úmyslem efektivně, plodně a kreativně myslet. Díky návykům a důmyslně vedené kartotéce přinesl světu desítky knih a stovky článků, které jsou dodnes považovány za průlomové.

V knize Jak si dělat chytré poznámky popisuje Sönke Ahrens Luhmannův geniálně jednoduchý a přesto komplexní systém v kontextu dnešního světa a ukazuje, jak jej uplatnit v práci s informacemi: při čtení, myšlení i psaní. Ahrens odkazuje i na neurovědu a objasňuje, proč je zettelkasten tak efektivní. Od vydání této knihy v roce 2017 se metoda zettelkasten stala celosvětově tak populární, že vývojáři softwarových nástrojů (např. Notion, Evernote, Roam Research, Obsidian a další) na ni začali brát ohled při návrhu funkcí.

Velkým přínosem knihy není jen inspirace Luhmannovým příběhem, ale též praktický přesah do oblasti osobního zpracování informací. Ať už jen rádi čtete, něco se učíte, blogujete, píšete diplomku, příručku, přednášíte, školíte či prostě chcete lépe a radostněji myslet, je to kniha pro vás. O Niklasi Luhmannovi se říká, že málokdy něco četl dvakrát – a přesto byl schopen působivé a hluboké konverzace s někým, kdo měl všechny informace po ruce. Nechcete to umět taky?

Sönke Ahrens píše, školí a přednáší na různá témata z oblasti filozofie vzdělávání, epistemologie, knowledge managementu a dalších. Několik let byl profesorem na univerzitě UniBw v Mnichově. Nyní žije v Hamburku v SRN.

 Obálku připravujeme
4.39
Termín vydání

Bible vagíny

Průvodce životem s vulvou a pochvou bez mýtů a předsudků

Okamžitý bestseller podle New York Times, USA Today, Publishers Weekly a Boston Globe.

 Ne, přírodopis v sedmé třídě a ani biologie na gymnáziu nepřipraví nikoho dostatečně na to, co všechno fyzicky znamená žít život ženy. Tedy osoby s orgánovou soustavou, která může či nemusí přivést na svět dítě, jež však v každém případě bývá v pravidelných cyklech zaplavována různými hladinami různých hormonů, navíc proměnlivě ve střídajících se životních fázích. A co teprve, když vše není tak, jak má být?

Je nejvyšší čas seznámit se s Jen Gunterovou, gynekoložkou s mnohaletou praxí a současně matkou předčasně narozených trojčat, z nichž jedno nepřežilo. Její spásná kniha odpovědí na malé i velké otázky je plná porozumění, zkušeností, empatie, laskavosti a zejména vysoké erudice. Už nemusíte hledat na internetu, u celebrit, ptát se kamarádek a zvažovat babské rady, tato praktická kniha vám vysvětlí vše, včetně situací, kdy je nezbytné navštívit lékaře.

Stane se vaším spolehlivým domácím zdrojem informací, např. o cukru a jeho vlivu na kvasinkové infekce, funkci pubického ochlupení, klitorisu a bodu G, o hygieně, lubrikantech a hormonálních omylech, o antikoncepci, menstruačních potřebách i kosmetické vaginální chirurgii, co očekávat během těhotenství a porodu, jaké změny přináší menopauza, o vakcíně proti HPV.
…A ještě mnohem více.

Ať už je vám dvacet a cítíte nejistotu kvůli tvaru svých stydkých pysků, nebo přes šedesát a trápí vás bolestivý sex, tento komplexní průvodce je celoživotním důvěryhodným rádcem všech žen.

Jennifer Gunterová, (*1966), je kanadsko-americká gynekoložka, publicistka v New York Times zabývající se tématem ženského zdraví, odbornice na léčbu chronické bolesti a vulvovaginálních poruch.Podpora & řešení problémů

Máte problém? Nejste spokojeni se zásilkou? Něčemu nerozumíte? Naše knihy vás nebaví? Našli jste chybu?

napište nám email na nelibisemi@melvil.cz

— anebo —

klikněte na zelenou bublinu s otazníkem v pravém dolním rohu této stránky a napište svou stížnost, dotaz či požadavek.

Čekáme na vaše připomínky a rádi je rychle vyřešíme!

Věstník

Zdaleka nejlepší způsob, jak se dozvědět o tématech a knihách, které by vás měly zajímat, je registrace k odběru našeho věstníku. Rozesíláme jej nejvýše 12x do roka.

TIP: klikněte sem pro ukázky předchozích věstníků

[mc4wp_form id="206"]